Ako môže deti obohatiť starostlivosť o živú prírodu
Starostlivosť o rastliny a zvieratá je výborný spôsob, ako deti viesť k zodpovednosti a zmyslu pre povinnosť.
O efektívnom plánovaní času u dospelých sa hovorí takmer neustále. Ako si čo rozvrhnúť, aby nám práca išla od ruky, kedy a ako odpočívať, aby sme sa necítili unavení. Mnoho párov zdieľa svoje online kalendáre, aby vzájomne poznali svoj program a nemuseli sa jeden druhého neustále vypytovať (a neustále na to zabúdať, čo si budeme hovoriť). Premýšľali ste však niekedy, ako je to u detí? Napríklad aj u tých najmenších?
Dvojročné dieťa samozrejme online kalendárom nedisponuje, ale ak bude dopredu vedieť, čo ho kedy čaká, môže sa cítiť pokojnejšie a bezpečnejšie. Takýmto spôsobom je možné eliminovať aj niektoré záchvaty hnevu alebo frustrácie, keď deti nemôžu ovplyvňovať dianie okolo seba. Navyše, pre svoje deti určite chceme, aby si dokázali rozvrhnúť svoj čas. Môžeme na tom začať pracovať už odmalička. Ako malá som milovala odškrtávanie úloh zo zoznamu – a vydržalo mi to doteraz. S postupom času som svoj systém ešte vylepšila a medzi úlohy si vždy zaradím aj nejakú príjemnú činnosť. Nech už je to cesta do knižnice, horúca vaňa alebo telefonát s kamarátkou, nápadom sa medze nekladú.
Automaticky som potom chcela podobný kalendár vyrobiť aj pre našu dcérku. Je na to potrebná len magnetická fólia – krásne drží na chladničke a stačí na ňu nakresliť tabuľku pre sedem dní v týždni, navrhnúť si kolieska alebo štvorčeky s nakreslenými aktivitami a kalendár je na svete. Nebojte sa zapojiť aj deti. Keď niečo vymyslia sami, funguje to zázračne omnoho lepšie (ale to vlastne platí i u dospelých).
Okrem každodenných (a často nie príliš vítaných) povinností (čistenie zubov, večerný kúpeľ, upratovanie hračiek a oblečenia) sa oplatí zaradiť aj ďalšie body, napríklad hranie na ihrisku, nákup, návšteva prarodičov, hra na schovávačku, večerné čítanie... Kalendár potom neslúži len na pripomínanie nepríjemných úloh, ale dieťa vidí celý svoj deň (tie staršie napríklad aj celý týždeň) ako na dlani. Dokáže potom fungovať omnoho samostatnejšie a uvedomuje si, čo ho kedy čaká – pochopí, že každý má nejaké povinnosti a že čím skôr ich splní, tým rýchlejšie sa dostane aj k zábavným častiam kalendára.
Do kalendára môžete rovno zaradiť aj občasné magnetky: návšteva u zubára, Vianoce, narodeniny, sviatky... skrátka čokoľvek. Keď danú úlohu splníme, presunieme magnetku do časti „hotovo“ a nadšene potom obe počítame, koľko už sme toho za ten deň urobili. Musím tiež povedať, že keď vidím, ako sa dcérka teší, keď sa po čistení zubov prepracujeme k spoločnému hraniu alebo čítaniu, o to viac si uvedomujem, koľko pre dieťa spoločné aktivity s rodičom znamenajú.
Kalendár si chváli snáď každý, kto ho vyskúšal, nech už kúpený alebo doma vyrobený. A keď z času na čas pribudne nejaká nová neopozeraná magnetka, to je potom radosti!
Kalendár môže s dieťaťom rásť – a to doslova. Môžete ho spoločne rozšíriť, keď deti nastúpia do škôlky a následne do školy. Nárast povinností tak deti nezaskočí, stačí upraviť kalendár a spoločne sa nad ním zamyslieť. Čo tak napríklad vyrobiť kalendár pre celú rodinu, kde deti uvidia plánované dovolenky, oslavy alebo čokoľvek ďalšie, s čím treba počítať? Čím viac času deťom venujeme, tým skôr sa osamostatnia – ukazujeme im totiž celý proces, a tým im dávame viac než rutinou, ktorú riadime my sami (a vyčerpávame tým všetkých zúčastnených).
Nakoniec tu mám pre vás ešte jeden malý tip: keď si pripravíte do zásoby aj magnetky bez úloh a povinností, môžete ďalších členov rodiny príjemne prekvapiť. Kto by nechcel ráno na chladničke nájsť napríklad srdiečko s odkazom „MÁM ŤA RÁD“ alebo „VEĽA ŠŤASTIA“?