V městském muzeu měla právě začít velká výstava jízdních kol. Všechno už bylo připravené. Vystavené bicykly, přilby, pedály i pneumatiky už stály vzorně poskládané ve svých odděleních.
A úplně vpředu, na lesklém bílém pódiu, byly vedle sebe postavené dva bicykly. První bylo nejnovější, pyšně se třpytící pumptrackové kolo. Druhé bylo nejstarší pedálové kolo na světě, s obrovským předním kolem, které vyrobil před sto padesáti lety pan James Starley. Nad nimi visela velká tabule s nápisem: HISTORIE A SOUČASNOST BICYKLU.
Pumptrackový bicykl se však tvářil mrzutě a neodpustil si poznamenat: „Vypadám úplně směšně vedle takovéhoto pravěkého monstra! Já jsem přece rychlý! Skáču po dráze, předvádím divoké jízdy v terénu… a teď musím trčet tady. Vždyť se mi všichni smějí!“
A věru, pár úšklebků si ostatní obyvatelé muzea opravdu neodpustili. Z kanadského oddělení, kde bylo vystavené Cervelo, se ozývalo šuškání. A z rohu, kterému kralovala taiwanská Merida, zase byl slyšet tichounký smích.
Historický bicykl pana Jamese Starleyho stál slušně na pódiu a trochu ho mrzelo, co si o něm myslí jeho moderní kolega.
Tehdy se ale pumptrackový bicykl rozhodl jednat a prohlásil: „Nebudu tady stát jako přikovaný, aby se mi všichni smáli. Odjíždím!“ A pustil se plnou parou vpřed. Roztočil kola, vytrhl se ze stojanu – a proletěl přes celé muzeum kolem překvapeného vrátného ven na ulici.
Jenže když se ze stojanu vytrhl, uvolnil celou konstrukci, takže historický bicykl chtě nechtě vyletěl rovnou za ním.
A tak se znenadání řítil z muzea na ulici i on a naprosto popletený volal: „Óóó, pomóc, nejel jsem už sto padesát roků!“
A pumptrackový bicykl na něho posměšně halekal: „Sto padesát let? Ale, to nic! Jízda na kole se prý nedá zapomenout!“
Tato směšná dvojice se kymácela městem podél řeky a pumptrackový bicykl se po celou dobu zlobil: „Co mě…